lutego 03, 2016

FOTOCASTY - przykłady inspiracje

FOTOCAST -   to  jest reportaż łączący w sobie obraz i dźwięk.

Fotokast - pomiędzy reportażem filmowym a fotograficznym, ale nie jest to zwykły pokaz zdjęć. Prosty fotokast nie może być za długi. Optymalnie powinien trwać nie więcej niż 1,5 do 2,5 minuty, co daje średnio 4-6 sec. na zdjęcie.

Co jest potrzebne do stworzenia fotocastu: 
1. Dobrze opracowany scenariusz, który ułatwi pracę w zbieraniu materiału dźwiękowego i wizualnego oraz późniejszym montażu.
2. Dźwięk (muzyka, wywiady, narracja) – nagranie mp3 z dyktafonu, komputera z mikrofonem, innego cyfrowego rejestratora dźwięku.
3. Obraz – fotografia, grafika w rozdzielczości 980×653 pikseli (poziome). Na jedną minutę dźwięku potrzebujemy 10 obrazków!
http://blogiceo.nq.pl/szkola2zero/fotocast-co-to-takiego/  

Warszawskie neony

Historie najbardziej znanych warszawskich neonów i ich dalsze losy. W czasach PRL-u Warszawa miała około 2 tys. neonów. Dzisiaj wiele z nich szpeci elewacje. Są jednak zapaleńcy, którzy rekonstruują stare neony i chcą je pokazywać w galeriach i w muzeum.
Dźwięk: Urszula Zółtowska – Tomaszewska (Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia)
Zdjęcia: Sławomir Ostrowski, Ilona Karwińska, Iza Tarwacka, archiwum Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
http://fotocasty.pl/1956/warszawskie-neony/

Grunwald z perspektywy Chorągwi Mazowieckiej Księcia Janusza

Codzienne życie w obozie rycerskim, "bohurty" czyli rycerskie "ustawki", ceremonia pasowania na rycerza oraz średniowieczna biesiada, kończąca obchody 600-lecia bitwy pod Grunwaldem. To wszystko w naszym najnowszym fotokaście autorstwa Pawła Łącznego.
Tegoroczne obchody rocznicy bitwy pod Grunwaldem unaoczniły problemy, z jakimi borykają się uczestnicy rycerskiego święta. Świat obozów, w których biorący udział w inscenizacji rycerze starają się przestrzegać wszelkich aspektów codzienności z epoki średniowiecza, wyraźnie kontrastuje z rzeczywistością XXI wieku.
Za obozowym ogrodzeniem słychać muzykę z rozstawionych w pobliżu karuzeli i trampolin, nad targowiskiem unosi się dźwięk potężnych basów rodem z nadmorskich dyskotek, wszędzie leżą stosy śmieci.
Źródło i autor  Paweł Łączny
http://polska.newsweek.pl/grunwald-2010-z-perspektywy-choragwi-mazowieckiej-ksiecia-janusza,artykuly,62521,1,1,2.html


FOTOGRAFIA I JEJ ZASTOSOWANIA  - FOTOTEKA
Serwis Fototeka prezentuje zasoby fotograficzne Filmoteki Narodowej związane tematycznie z historią filmu polskiego (filmy, ludzie, wydarzenia itp.). Elektroniczna baza powstaje w oparciu o zgromadzone zbiory fotosów, negatywów i diapozytywów; pokazujemy zarówno znane, jak i unikatowe fotosy i robocze zdjęcia z planu (w 1. etapie z filmów powstałych przed 1989 rokiem), zdjęcia twórców (reżyserów, aktorów, operatorów itd.) oraz zdjęcia z premier filmowych.
Celem serwisu Fototeka jest: edukacja i upowszechnianie kultury filmowej zgodnie z Ustawą o kinematografii z dn. 30.06.2005 r. (Dz.U. nr 13 poz. 1111) i statutem Filmoteki Narodowej, stanowiącym załącznik do zarządzenia nr 17 Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dn. 29.04.2008 r.
- zabezpieczenie zbiorów fotograficznych Filmoteki Narodowej i ich opracowanie,
- ułatwienie i pomoc w nawiązaniu kontaktu z właścicielami praw.
http://fototeka.fn.org.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz